Úmrtí blízké osoby je velmi bolestná a citlivá událost. Abychom Vám alespoň částečně pomohli v této tíživé situaci, předkládáme Vám praktické informace, které Vám mohou pomoci.
Úmrtí v domově
Při podezření z úmrtí volá zaměstnanec domova (zpravidla staniční sestra, popř. zdravotní sestra ve službě) lékaře, který uživatele prohlédne a pokud úmrtí potvrdí, vystaví tzv. ohledací list (o prohlídce mrtvého). Lékař nebo vrchní sestra informuje rodinu o úmrtí uživatele. Na rodině je nyní zajištění pohřební služby. Osobní věci a doklady zemřelého si po domluvě se sociální pracovnicí musí vyzvednout někdo z příbuzných zesnulého.
Úmrtí v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení
Při úmrtí v nemocnici vystaví ohledací list ošetřující lékař a zemřelého obvykle převezou na patologii (pokud je nařízena pitva) a informují rodinu zesnulého (ne však domov). Osobní věci zemřelého si musí vyzvednout někdo z příbuzných zesnulého, a to jak v nemocnici, tak v domově po domluvě se sociální pracovnicí. Převoz zemřelého většinou vyřizuje pohřební služba.
Volba pohřebního ústavu
Je na Vás, abyste vybrali pohřební službu, která bude zajišťovat smuteční obřad (např. Pohřební služba Polička, Petr Němec – tel. 736 629 440). Hlášení na matriku bude zajišťovat pohřební služba, vypravitel pohřbu musí pohřební službě:
Nahlášení úmrtí na matriku
K zápisu úmrtí do matriční knihy je oprávněný matriční úřad, v jehož správním obvodu došlo k úmrtí, tzn. Městský úřad v Poličce (popř. jiný matričná úřad, dle místa úmrtí). Pro nahlášení úmrtí je nutné předložit doklady po zemřelém (OP, kopie rodného listu, kopie oddacího listu). Doručení Listu o prohlídce mrtvého zajistí lékař, který zemřelého ohledá (zpravidla RZP). Úmrtní list bude po vystavení matrikou zaslán nejbližšímu příbuznému (vypraviteli pohřbu).
Volba obřadu
Nejčastěji jsou vypravovány 3 typy pohřbu:
Dědické řízení
Dědické řízení zajišťuje příslušný soud, v jehož obvodu měl zesnulý (zůstavitel) naposledy bydliště, kde zůstavitel zanechal majetek.
Základem pro vypořádání dědictví mezi více dědici je soupis aktiv (vklady na vkladních knížkách, účtech u peněžních ústavů, členské podíly v družstvech, zůstatek hotovosti na depozitním kontě uživatele v domově apod.) a pasiv (dědictví přiměřené náklady pohřbu, dluhy zůstavitele). Soud vychází z listinných důkazů, shodných výpovědí účastníků, výslechu svědků i dalších důkazů.
Osobou pověřenou vypořádat dědictví je notář, který působí jako tzv. soudní komisař, za jehož práci mu náleží odměna, náhrada za promeškaný čas a náhrada hotových výdajů. Notář nejprve zjišťuje údaje o osobách dědiců a dědickém titulu, na jehož základě mají být dědici povoláni k dědění (ze zákona, v pozůstalosti), dále zda zůstavitel zanechal závěť, dědickou smlouvu, odkaz a její obsah. Notář se řídí dědickým právem. Pokud zůstavitel nezanechal majetek nebo majetek nepatrné hodnoty, dojde k zastavení řízení a majetek se může vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb (zpravidla dědictví do výše přiměřených nákladů na pohřeb). Nedojde-li k zastavení řízení, vyrozumí notář dědice o jejich dědickém právu a o možnosti odmítnout dědictví.
Konečnou fází řízení o dědictví je vydání usnesení, kterým soud:
Na základě tohoto usnesení vydá administrativní pracovnice domova dědici odpovídající *dědictví.
*Aby bylo dědictví možné vyplatit, je dědic povinen přinést originál usnesení (nebo jeho úředně ověřenou kopii) s vyznačenou doložkou nabytí právní moci (tento dokument si musíme ponechat) a svůj občanský průkaz.
PRO VYDÁNÍ DĚDICTVÍ SI, PROSÍM, SJEDNEJTE SCHŮZKU V DOSTATEČNÉM PŘEDSTIHU TELEFONICKY NA ČÍSLE 603 298 669.